Hypotéky zdražují, ale paniky netřeba. Úrokové sazby očima expertů
Úrokové sazby hypoték rostou už čtvrtý měsíc v řadě. Vzhledem k očekávané politice centrální banky bude navíc tenhle trend pokračovat. Pro nějaký dramatický skokový růst ale oslovení experti důvody nevidí, nejčastěji zmiňují strop na úrovni tří procent.
Průměrná sazba hypoték vystoupala během července podle různých indexů až k úrovni 2,5 procenta, což je oproti předchozím měsícům významný nárůst o několik desetin procentního bodu. Banky zvyšováním sazeb hypoték reagují především na postupné zvyšování základní úrokové sazby České národní banky, která v tomto trendu hodlá v rámci boje s inflací pokračovat i nadále.
„Náš GOFI INDEX mapující napříč trhem nabídkové sazby hypoték se v červnu výrazně přiblížil k 2,5procentní hranici a skutečné realizační sazby jdou v závěsu,“ říká Luboš Svačina, mediální zástupce společnosti Golem Finance.
Oslovení experti se proto shodují, že zdražování hypoték bude pokračovat. Růst to ale nebude výrazný, strop většina vidí kolem hranice tří procent. U té se sazby hypotečních úvěrů naposledy ocitly zhruba před dvěma až třemi lety.
Česko se nicméně blíží k deseti zemím EU s nejvyšší průměrnou sazbou, vyplývá z analýzy poradenské skupiny Moore Czech Republic. V dohledné době se tak může zařadí mezi deset zemí EU s nejdražšími hypotékami. Těm vévodí Lotyšsko, Maďarsko a Rumunsko se sazbou nad 4 %.
Naopak víc než dvakrát nižší sazbu, často okolo 1 %, mají především země eurozóny. Zcela nejlevněji si na bydlení půjčují Finové s úrokem 0,8 %.
Zvyšování sazeb hypotečních úvěrů tak mimo jiné znamená, že se části zájemců úvěr na bydlení zas o něco vzdálí. Že by ale přibylo problémových úvěrů u lidí, kteří si dřív vzali úvěr na hranici svých finančních možností, se experti neobávají.
Kam až tedy mohou v horizontu pěti let úroky hypoték vystřelit? A co to bude znamenat pro trh, ale i domácnosti samotné?
Jiří Feix
předseda představenstva ČSOB Stavební spořitelny a Hypoteční banky
Průměrná sazba hypoték v Česku vytrvale roste a očekáváme, že trend bude v nejbližších měsících pokračovat. Aktuální nabídkové sazby bank se pohybují v průměru okolo 2,5 %. Na tomto vývoji není nic překvapivého. Dosavadní situace na finančním trhu se stávala pro banky neudržitelnou a zdražování bylo nevyhnutelné. Postupné zvyšování je důsledek očekávaného zvyšování sazeb ze strany ČNB, která je zvyšuje nezávisle na Evropské centrální bance. Ta je naopak drží stále nízko.
Pokud se podíváme na historická data, současná sazba patří v rámci dosavadního vývoje v Česku stále k těm nižším. Co se týče vývoje do budoucna, nedá z pohledu úrokových sazeb s jistotou předpovídat. Roli totiž hraje mnoho externích faktorů, které mohou přispět k výraznému zvýšení, ale i snížení sazeb. Soustřeďme se proto na dohlednou dobu.
Zdražení hypoték může být pro domácnosti určitou komplikací, přesto se nejedná o zásadní nárůst. Jsem přesvědčený, že hlavní překážkou na cestě k vlastnímu bydlení nejsou úrokové sazby, ale především rychle rostoucí ceny nemovitostí a jejich malá nabídka. Stejně tak se kvůli aktuálnímu růstu sazeb nemusíme obávat vyššího podílu problémových úvěrů. Banky mají vyvinutý dostatečný systém řízení rizik tak, aby takovým potížím v maximální míře předcházely.
Jan Brejl
obchodní ředitel Partners
Důležité je si uvědomit, že zvyšování sazeb ze strany ČNB není jediný faktor. V posledních letech jsme se přesvědčili, že konkurenční prostředí narušilo korelaci mezi tržními a vyhlašovanými sazbami ze strany ČNB. Další růst sazeb je možné předpokládat. Spolu s růstem cen nemovitostí bude tedy docházet ke zvyšování nedostupnosti bydlení. Zájem o hypotéky pravděpodobně klesne, ale ne dramaticky. Nedomnívám se, že by došlo k růstu počtu úvěrů v pochybení jen kvůli růstu sazeb. Pokud se zvýší splátka hypotéky, spotřebitel racionálně omezí svou spotřebu na straně zbytných výdajů.
Štěpán Křeček
hlavní ekonom BH Securities
Lidé, kteří uvažují o hypotečním úvěru, už propásli nejlepší možnou příležitost. Nicméně v budoucnu bude hůř. Vzhledem k výhledu měnové politiky lze očekávat, že úrokové sazby na hypotékách dál porostou. Zřejmě se proto vyplatí zachovat se podle hesla „lepší pozdě nežli později“.
Na věc se ale můžeme dívat i zcela odlišně. Nízké úroky na hypotékách totiž zpravidla zvyšují objem poskytnutých úvěrů na bydlení. V důsledku toho proudí na realitní trh víc peněz, což zvyšuje ceny nemovitostí a vytváří nepříjemnou konkurenci mezi kupujícími.
Naopak když si lidé berou hypotéku s vysokou úrokovou sazbou, jdou proti trendu, což se jim paradoxně může vyplatit. Když jsou totiž hypoteční sazby vysoké, na realitním trhu se zpravidla sníží počet zájemců o koupi. Je tak možné si mezi nemovitostmi lépe vybírat, a dokonce lze vést úspěšná jednání o výši kupní ceny. Ta je při pořizování nemovitosti naprosto klíčová. Už nikdy ji totiž nelze změnit. Oproti tomu nevýhodnou sazbu na hypotéce lze pořešit pozdějším refinancováním.
Více názorů najdete na: Finmag